Jedným z najväčších a najdlhodobejších environmentálnych problémov našej krajiny je nezákonne uložený odpad, tzv. čierne skládky. Zvyčajne na ne môžeme natrafiť v lesoch, na okrajoch miest, prípadne priamo v nich, ale i v riekach či potokoch. Obce spravidla vynakladajú nemalé prostriedky na ich odstránenie, no veľakrát sa stáva, že po odstránení odpadu sa na danom mieste začne odpad hromadiť opäť. To nám dáva určitý signál, že ilegálne skládky vytvárajú stále tí istí, asi nepoučiteľní, jedinci.
Analýzou obsahu čiernych skládok sa zistilo, že viac ako 90 % tvorí zmesový komunálny odpad a stavebný a demolačný odpad. Aj stavebný a demolačný odpad má pôvod u jednotlivcov, presnejšie z prestavby alebo modernizácie rodinných domov či bytov. Čierne skládky tak na základe tejto analýzy vytvárajú spravidla jednotlivci a nie firmy, ako si možno niektorí mysleli.
Prečo tí, čo tvoria čierne skládky konajú tak ako konajú? Dôvodov je podľa všetkého viac. Niektorí si neuvedomujú ako touto aktivitou škodia životnému prostrediu. Niektorí možno nevedia ako s väčším odpadom inak, legálne, naložiť. A niektorí pravdepodobne vôbec neplatia za komunálny odpad.
Štát, predovšetkým ministerstvo životného prostredia, sa problematike čiernych skládok do za posledné roky venovalo v podstate len okrajovo. V minulom roku sa však situácia konečne zmenila k lepšiemu. Ministerstvo životného prostredia oficiálne odštartovalo prvý skutočný program na odstraňovanie čiernych skládok. Jeho názov je „Veľké upratovanie Slovenska“ a disponuje desiatimi miliónmi eur z Recyklačného fondu. Ministerstvo zverejnilo, že eviduje zhruba 2 500 ilegálnych skládok, no v skutočnosti, neoficiálne, ich môže byť až okolo 7 000.
Obce a mestá sa do tohto projektu mali možnosť prihlásiť do polovice júla. Podľa všetkého bol tento projekt veľmi úspešný. Projekt pre úspešných žiadateľov bol veľmi atraktívny. Štát financoval 95 % nákladov a to až do výšky 100 tisíc eur. Financoval sa zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni.
Čierne skládky sú problémom nielen oku nelahodiacim, ale najmä životnému prostrediu škodlivým a tým pádom aj nášmu zdraviu škodlivým. Vítam teda akúkoľvek iniciatívu v tejto oblasti zo strany štátu. Preto projekt „Veľké upratovanie Slovenska“ je výborným programom. Najradšej by som však bol, keby takýto program nepotrebujeme, keby niektorí ľudia tieto čierne skládky nevytvárali. No, to chcem ale asi toho veľa.
Článok bol predtým uverejnený na blog.sme.sk, ale bez udania dôvodu bol môj blog zrušený. Nech žije cenzúra!
:-)) Jáj - že bez udania dôvodu ...
Celá debata | RSS tejto debaty