Založ si blog

Čo sa oplatí podľa mňa navštíviť v Brne a stihnete to aj za jeden deň

Brno, druhé najväčšie mesto Českej republiky, prezývané aj študentské mesto, má v súčasnosti takmer 600 tisíc obyvateľov a je v ňom naozaj čo navštíviť, čo obdivovať.

Do moravskej metropoly zavítam pomerne často, skoro raz za mesiac, nakoľko tam mám rodinu a aj priateľov. A toto leto som tam trávil tri týždne. Takže si dovolím tvrdiť, že mesto už tak trocha poznám, a rád by som vám v skratke uviedol, čo sa v ňom oplatí vidieť.

Zopár minút chôdze a od hlavnej vlakovej, ale i autobusovej stanice, ste na Brňákmi i turistami veľmi obľúbenom mieste, na tzv. Petrove. Je to kopec, na ktorom sa pýši katedrála sv. Petra a Pavla. Okolo nej je viacero domčekov a prakticky po celom kopci je park s veľkým množstvom lavičiek, ktoré však najmä počas letných večerov bývajú často značne poobsadzované. Z vrcholku kopca je veľmi pekný výhľad na mesto.

Ešte krajší výhľad sa vám naskytne z hradu Špilberk, ktorý je kúsok od Petrova. Je to pomerne rozsiahly komplex, v ktorom sa konajú aj rôzne kultúrne podujatia. Veľkým zážitkom pre mňa bolo napríklad aj letné kino priamo v areáli. Aj v okolí tohto miesta je rozsiahly park, v ktorom nájdete veľa miesta na oddych i šport.

Veľmi známou pamiatkou Brna je funkcionalistická Vila Tugendhat, ktorá je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO. Dostať sa však do tejto pamiatky je svojím spôsobom náročné. Rezervovať vstupenka sa dá na minimálne štvrť roka dopredu. Je priam neuveriteľné, že takúto nadčasovú budovu nemecký architekt Ludwig Mies van der Rohe navrhol už v roku 1928 a o necelé dva roky bola obývaná.

V horúcich letných mesiacoch je zážitkom návšteva Brnenskej priehrady. Rozsiahla vodná plocha ponúka okrem kúpania aj výlety loďou i športové aktivity. V areáli je množstvo reštaurácií, rýchlych občerstvení aj barov. V období, kedy sa kúpať nedá, je toto miesto ideálne na dlhšie prechádzky.

Samozrejme aj centrum stojí za pozretie. Najvýznamnejšie je Náměstí Svobody (Svoboďák), kde sa nachádza množstvo krásnych historických budov. V centre ďalej nájdete viacero zaujímavých obchodov a najmä veľa hospod, barov, vinoték a reštaurácií, kde sa určite oplatí vybrať si z veľkej ponuky kvalitných regionálnych pív, či vín, ale i výdatných českých jedál.

Brno ponúka toho omnoho viac, záleží len na vašom čase a chuti objavovať. Tieto typy však vnímam ako povinnú jazdu pri návšteve tejto moravskej metropoly.

Ako klebeta o Ficovi mení pomery v SaS

22.05.2016

Sulík a Mihál sa nepobijú o predsednícku stoličku. Je to neuveriteľné, ale pomohol im Fico. Podľa Sulíka Fico o rok končí, tak musia byť jednotní. Do držky s Mihálom si Sulík dá až o viac »

Je po voľbách, emócie trocha utíchli

17.03.2016

Tak, máme čo chvíľa dva týždne po voľbách, ktoré priniesli množstvo všelijakých búrlivých reakcií. Volebné výsledky viacerých strán boli veľmi prekvapujúce, priam šokujúce. Najväčším viac »

Znechutený pred voľbami

26.02.2016

Týždeň pred voľbami by mal byť človek viac menej pevne rozhodnutý, ktorú stranu pôjde voliť. V predchádzajúcich voľbách som po väčšine volil SDKÚ-DS a v posledných dvoch SaS. Dnes už viac »

Koloseum, Rím

Hnutie piatich hviezd a Liga sa dohodli na novom premiérovi, jeho meno sa najskôr dozvie prezident

20.05.2018 20:58

Jeden z dvojice talianskych populistických lídrov oznámil, že sa so svojím rivalom zhodli na tom, kto by mal byť novým premiérom - ani jeden z nich.

Steven Mnuchin,

Mnuchin: Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa odkladá

20.05.2018 20:52

Spojené štáty a Čína sa dohodli, že zatiaľ nenaplnia svoje hrozby uvalenia nových ciel na vzájomnú obchodnú výmenu.

dovolenka, lietanie, letisko

Drahšia ropa, drahšie dovolenky

20.05.2018 20:00

Aj rozhodnutia vo vysokej medzinárodnej politike zdražujú naše letné dovolenky.

hzs, horská záchranná služba

Vo Vysokých Tatrách zahynul 57-ročný Poliak

20.05.2018 19:02

Vysoké Tatry si dnes vyžiadali ďalšiu obeť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 11989x
Priemerná čítanosť článkov: 1998x

Autor blogu

Kategórie